Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci koní

 

NEMOCI KONÍ
 Rozštěp kopyta
- příčina: špatná rohovina, suché prostředí
- příznaky: vertikální prasklina na kopytě, která se zvětšuje, při hlubším proniknutí může kůň začít kulhat
- léčba: příčný zářez nad rozštěpem
 
Fixace čéšky – zablokované koleno
- příčina: mechanismus, který umožňuje spát vestoje – zkrácení jednoho z vazů, je-li kůň chován ve špatných podmínkách
- příznaky: kůň nemůže ohnout zadní končetinu a vleče ji za sebou
- léčba: pro odblokování lehká masáž, někdy nutný chirurgický zákrok
 
Natažení šlachy
- příčina: rychlý cval, příliš utažená bandáž
- příznaky: zesílená šlacha, je naplněná a na dotyk teplejší, výrazné kulhání
- léčba: chladivý obklad, klid ve stáji, protizánětlivé léky, po 10 – 14 dnech začít provádět
 
Poranění karpu
- příčina: klopýtnutí a pád na nerovném terénu
- příznaky: otevřené poranění na přední straně karpálního kloubu
- léčba: vyčistit a vypláchnout ránu
 
Zaskočení do spěnky nebo do šlachy
- příčina: toto poranění si kůň způsobí sám – zadní kopyto poraní př. končetinu (chybný chod, špatný postroj nebo podkování)
- příznaky: otevřené poranění, může být přetnuta šlacha
- léčba: malá poranění vyčistit, větší sešít, po dobu hojení nezatěžovat, zabránit infekci
 
Zášlap korunky
- příčina: kopyto protilehlé končetiny nebo jiný kůň
- příznaky: poranění v oblasti korunky
- léčba: jako u zaskočení do spěnky nebo šlachy
 
Poranění spěnky, korunky, karpu nebo hlezna strouháním
- příčina: poranění kopytem protilehlé končetiny
- příznaky: poranění na vnitřní straně kloubu
- léčba: u spěnky nebo korunky jako u zaskočení do spěnky nebo šlachy, u karpu nebo hlezna pomoc veterináře
 
Zlomenina kosti
- příčina: mechanická
- příznaky: výrazná bolestivost, kůň zpravidla končetinu nezatěžuje
- léčba: Robert – Jonesův obvaz, dají se napravit zlomeniny hlezna, karpu a níže uvedených kostí, špatná je zlomenina větší kosti nad uvedenými klouby

 

Nemoci trávicí soustavy

Kolika se projevuje bolestmi břicha. Je často způsobena špatným zažíváním v důsledku změn ve stravování, pohybem následujícím příliš brzy po krmení nebo přítomností červů. Kůň, který má koliku, se většinou válí, kope do břicha a neustále se na své břicho otáčí. Pokud získáte u koně podezření na koliku, nenechte ho válet, ale pomalu ho voďte, popřípadě přes něj přehoďte deku a ihned volejte veterináře, protože tahle nemoc může být i smrtelná.


Střevní paraziti jsou jedním z nejběžnějších příčin zhoršení zdravotního stavu. Roupi, plicní střečci a tasemnice mohou způsobovat zdravotní potíže. Kůň si pak dře ocas, kašle, trpí kolikou, chudokrevností a může i uhynout. Koně by se měli odčervovat jednou za šest až osm týdnů.


Řádky jsou onemocnění, při němž koni oteče horní patro. Membrána patra vylučuje lubrikační tekutinu, která se nazývá mukus. Ta koni brání v přijímání potravy a může mu padat rozžvýkaná potrava z tlamy. Řádky mohou být způsobeny nerovnováhou v krmivu a někdy se objevují, když kůň v mládí ztrácí mléčné řezáky. Také ostré zuby mohou způsobovat špatné přijímání potravy, a proto je důležité, aby je pravidelně prohlížel veterinář.Dýchací problémy
Kašel bývá způsoben virovou nebo bakteriální infekcí. Může trvat dlouho a může být velmi úporný. Některé druhy kašle jsou způsobeny alergiemi na houby nebo spory obsažené v seně a slámě. Kůň v tomto stavu by neměl příliš pracovat.


Hříběcí je vysoce nakažlivé onemocnění především u hříbat. Vysoká horečka je vystřídána nosním katarem, oteklými uzlinami a abscesy. Kůň nakažený touto nemocí by měl být izolován a léčen až do úplného uzdravení.


Koňská chřipka je virové onemocnění. Kůň s touto nemocí by měl být izolován a měl by odpočívat. V ideálním případě by měli být všichni koně proti chřipce očkováni.


 
 

Kožní problémyVši jsou na jaře běžným koňským cizopasníkem. Způsobují svědění. Srst koně, který má vši je matná a může dojít i k úbytku váhy. Všechny zasažené plochy je dobré ošetřit zásypem proti blechám a po 14 dnech opakovat.

Svrab je silně nakažlivá choroba způsobená parazitickými roztoči. K běžným příznakům patří svědění, mokvající strupy a vypadávání srsti. Lékař předepíše speciální krémy nebo koupele, které koni pomohou.

Svěděnka je reakce na kousnutí určitého druhu mušky, která je aktivní od dubna do října. Tomuto problému lze předcházet tak, že koně zavíráme do stáje brzy na večer a stáj vystříkáme repelenty.

Střečci kladou vajíčka na kůži koně. Jejich larvy proniknou pod kůži a způsobí velmi bolestivé puchýře. Larvy musí být chirurgicky odstraněny a rána vyčištěna a poprášena antiseptickým nebo antibiotickým práškem.

Kopřivka je většinou náhlou alergickou reakcí ne rostliny, hmyzí kousnutí nebo změny v potravě. Těžké případy vyžadují pozornost veterináře.

Sedlové otlačeniny se neřadí k chorobám, ale čato se vyskytují zvláště u provozních koní. Jsou to otoky nebo rány na koňském hřbetě a jsou způsobeny sedlem nebo podbřišníkem. Všechny otevřené rány je třeba pečlivě vymýt, osušit a posypat antiseptickým zásypem. Kůň by neměl být sedlán, dokud se rány nezhojí.

Trichofytóza je vysoce nakažlivé plísňové onemocnění, jímž se mohou nakazit i lidé. Léčí se protiplísňovými obklady a speciálními léky přidávanými do potravy. Kůň nakažen touto nemocí by měl být izolován a veškeré jeho vybavení dezinfikováno.
Nemocného koně lze hned na první pohled odlišit od koně zdravého. I přesto, že projevy mohou být různé, hlavní známkou nemoci je neobvyklé chování koně. Projevuje se nervozita, plachost, otupělost, křeče apod. Další změnou může být nechutenství, průjem, hrbení, lehání a vstávání, válení se, teplota a kašel. Může být snížená i výkonnost koně. Na povrchu těla mohou být opuchliny, rány, vředy, ztráta srsti,... Jindy je srst bez lesku, suchá a zježená. Zjistíme-li u koně některé z uvedených příznaků, je třeba neprodleně se pokusit o stanovení předběžné diagnózy a přivolat veterináře.
Naopak zdraví kůň má lesklou a přiléhavou srst, jasné oči bez zákalu a tělní dutiny a otvory nemají výtoky. Kůň má chuť k jídlu a pití, normálně močí a kálí. Také jeho tep a teplota jsou normální.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Schvácení kopyt

(Terka, 16. 8. 2016 20:42)

To jsem nečekala tolik nemocí, ale jednu jste tam zapomněli je to schvácení chtěla jsem se o tom dozvědět víc. Nevadí jsou tu nemoce které neznám super web.

"Drsny"

(Hrebec, 31. 10. 2010 19:48)

Chudacci kone:(